Försenade betalningar i ligan för Overwatch Contenders

Försenade betalningar i ligan för Overwatch Contenders

Det rapporterades att Blizzard är försenade med betalningar för säsong två i Overwatch Contenders-ligan, vilket bekräftats av flera Overwatch-spelare, som uppgav att deras betalningar antingen anlände sent eller inte kunde göras även månader efter avslutad säsong.

Sena betalningar har plågat esportscenen sedan starten och även om frågan är mycket vanligare i vissa småtidsturneringar och mindre kända esports-titlar, är det ganska chockerande att se att problemet också har spridit sig till Overwatchs konkurrensscen.

Medan Overwatch Contenders är ökända för låg tittare och brist på medel, vilket nyligen resulterade i Team Gigantti avgår från scenen, det är svårt att förstå varför Blizzard - en av de största spelutvecklarna och en juggernaut inom esportsindustrin, inte betalar sina spelare de prisvinster de förtjänade förra säsongen, särskilt om vi tar hänsyn till all framgång som företaget hade under 2019, med frisättning av World of Warcraft Klassiskt, den enorma framgången för Hearthstone, Overwatch och framför allt den enorma populariteten hos Call of Duty: Modern krigsföring.

Blizzards finansiella rapporter för tredje kvartalet visade en imponerande värdering på 1.28 miljarder dollar, vilket gör hela frågan kring Blizzards misslyckande med att betala spelarna ännu svårare att förstå. Vad exakt orsakade problemet är vid denna punkt någon gissning, men en sak är säker - vissa Overwatch Contenders-spelare väntar fortfarande på att få de lönecheck som ska betalas ut för månader sedan.

Som rapporterats har det varit ett par Contenders-spelare som kom fram för att säga att de fortfarande väntar på betalningarna. En hävdade att han fortfarande väntar på prispengar för Contenders säsong 2: Nordamerika, som slutade i augusti 2019, och andra hävdade att de var tvungna att vänta upp till fem månader för att få sina betalningar.

Medan de flesta av spelarna redan fick sina betalningar, var några av dem tvungna att vänta i flera månader. En namngiven spelare sa till esports media att det tog Blizzard fyra månader att betala sina prisvinster och medan löneutjämningen så småningom anlände, skulle sådana händelser inte tolereras eller på något sätt accepteras, särskilt med ett företag som Blizzard involverat.

Tyvärr är Blizzard inte kontraktuellt skyldiga att betala spelarna inom en viss tidsram, med tanke på Overwatch Contenders ' officiell regelbok anger inte när spelarna ska få betalningarna i fråga, som avser enbart.

Det som kanske är ännu mer angående hela prövningen är att spelarna rapporterade att de hade svårt att kontakta Blizzard-representanter, som visade en allvarlig brist på kommunikation. Det resulterade i att spelare väntade i flera dagar på att få svar från Blizzards administration och även då var de inte garanterade att få svaret de letade efter.

"Spelarnas välbefinnande är oerhört viktigt för oss, och vårt betalningssystem är utformat för att skydda våra spelare genom att ge dem möjlighet att samla in vinster direkt från Blizzard," uttalade talesman för Overwatch Contenders.

Talmannen hävdade också att "över 90%" av Contenders-spelarna globalt har betalats för säsong 2019 2 i sin helhet, och att Blizzard arbetar direkt med de återstående spelarna för att bearbeta de återstående betalningarna.

"Vi förstår att detta är en viktig fråga för våra spelare. Vi har minskat betalningstiden betydligt sedan Contenders började 2017."

Oavsett om det sista uttalandet är sant eller inte är det här någon gissning och även om betalningen kan vara betydligt snabbare jämfört med för tre år sedan, tar det inte bort från det faktum att vissa spelare var tvungna att vänta i månader för att kompenseras.

På en mer positiv anmärkning uppgav Blizzard att de har anställt dedikerad personal för att upprätta bättre kommunikation mellan sig själva och företaget Overwatch spelare, för att se till att de kommer att lösa problemet så snart som möjligt och förhindra att sådana händelser händer igen i framtiden.

"Vi har nyligen lagt till en dedikerad personal som regelbundet kommunicerar med Contenders spelare och lag direkt via e-post, telefon och snabbmeddelandetjänster," sa talesman.

"Den här personen följer aktivt upp den saknade informationen från de återstående spelarna som vi behöver för att behandla betalningen."

Även om det är förståeligt för alla företag, även så stora och så framgångsrika som Blizzard kan snubla en gång i taget, väcker de senaste tillkännagivandena en fråga om företagets förmåga att följa med sin utvidgning av turneringar.

Nyligen, Blizzard tillkännagav ett partnerskap med ESL och DreamHack i ett bud att spendera Hearthstone, StarCraft II och Warcraft III esportscen med extra turneringar och större prispottar, för att inte tala om det första Call of Duty League säsongen, som kommer att starta senare denna månad. Men om de ser hur Blizzard har svårt att hålla sin Overwatch-scen i ordning, kanske de vill tänka om de är beredda på ytterligare en massiv utvidgning för sina esports-titlar eller åtminstone vidta nödvändiga åtgärder för att undvika att sådana händelser inträffar i framtida.

Skrivet av KrajnikT

Tit Krajnik (KrajnikT) är en esportskribent för onlineesports.com, där han rapporterar nyheter, funktioner och skriver annat innehåll relaterat till spelarna, lagen, industrin och esportscenen som helhet.

Han har tidigare arbetat som nyhets- och vadslagningsrelaterade artikelförfattare i den "traditionella" sportscenen men valde senare att uppmärksamma esports, där han lyckades kombinera sin kärlek till videospel och den växande esportsindustrin med sitt arbete.

Krajnik har börjat sin resa som en esportskribent genom att täcka Counter-Strike: Global Offensive och League of Legends, som han också spelade sedan lanseringen, men senare utvidga sin skicklighet till att omfatta andra stora esports-titlar inklusive Dota 2, Fortnite, Apex Legender, Overwatch, Rainbow 6 Siege och Call of Duty.

Besök KrajnikT på Twitter

Betway UK Esports bildbanners